Ziraat Bankası Lojmanlarına Yüzde 900 Zam Yapıldı

Ziraat Bankası Lojmanlarına Yüzde 900 Zam Yapıldı

Maliye Bakanlığı’nın Ziraat Bankası’na personele düşük fiyatla lojman tahsis etmesi nedeniyle ceza kesmesi üzerine kurum lojman kiralarını yüzde 900 oranında artırdı.

Maliye Bakanlığı, Ziraat Bankası lojmanlarının 150-200 lira gibi düşük rakamlarla çalışanlarına kiralandığını tespit ederek, yüzde 900 oranında zam yaptı. Maliye ayrıca, kuruma da 40 milyon ceza kesti.
MALİYE Bakanlığı, binlerce kamu personelini yakacak bir karara imza attı. Bir ihbar üzerine Ziraat Bankası’nın 4 bin lojmanını inceleyen Maliye denetim elemanları ‘özel hukuk hükümlerine’ tabi kurumlarda, personeline düşük bedelle lojman tahsis edemeyeceğini gerekçe göstererek, ceza kesti. Ziraat Bankası yönetimi de, Maliye’nin cezası üzerine, başta İstanbul, Ankara ve İzmir’deki lojman kira bedellerini yüzde 900’e varan oranlarda zam yaptı. Maliye’nin, kamuda lojman hakkından yararlanan binlerce kamu görevlisini etkileyecek kararı alma süreci, Ziraat Bankası personelinden gelen bir ihbar ile başladı. Bir Ziraat Bankası personeli, Maliye Bakanlığı’na gönderdiği ihbar mektubunda, yaklaşık 4 bin lojmanı bulunan Ziraat Bankası’nda, personelin 150-200 lira kira bedeli ile lojmanlardan yararlandığını, bu durumun ‘örtülü kazanç aktarımı’ suçuna girdiğini öne sürdü. Maliye Bakanlığı denetim elamanları ise, konuyla ilgili inceleme başlattı. Yapılan değerlendirmelerde denetim elemanları da özel hukuk hükümlerine tabi olarak çalışan yani anonim şirket statüsüne kavuşmuş kamu kurumlarında, çalışanlara rayiç bedelin altında kira tahsil edilemeyeceğini karar verdi. Maliye inceleme sonrası da, bankaya yaklaşık 40 milyon liralık da vergi cezası kesti.

150 liradan 1.500 liraya çıkarıldı

Maliye’nin raporları üzerine Ziraat Bankası yönetimi de, lojman kira bedellerini 1 Şubat’tan itibaren piyasa bedellerine çekme kararı aldı. Konuyla ilgili olarak banka personeline gönderilen yazıda Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan lojmanların yeni kira bedellerine yer verildi. Listeye göre, kirada yüzde 900’e varan artış yapıldı. Örneğin İstanbul’un lüks semtlerinde 150 lira olan lojmanın kira bedeli bin 500 liraya kadar yükseldi. Rekor artışlar üzerine de, çalışanlar lojmanları boşaltmaya başladı.

ZİRAAT ÖRNEK OLACAK

Maliye’nin, kestiği ceza, diğer kurumlara da örnek olacak. Özelleştirme kapsamında olan ve hisselerinin bir kısmı halka arz edilen kamu kurumları anonim şirket statüsünde. Ve bu kurumlarda da özel hukuk hükümleri uygulanıyor. Dolayısıyla, Maliye’nin bu kararı söz konusu kurumları da etkileyecek.
Kaynak : Star

www.emlakyorumu.com

503 Toplam Görüntüleme 2 Bugünkü Görüntüleme

Benzer Konular

Etiketler : , , , ,

Geri İzleme

 1. İstanbul Finans Merkezi’ne Halkbank’tan sonra Ziraat Bankası ilgisi! | Emlak Expres - 21 Ağustos 2012

  […] Ziraat Bankası Lojmanlarına Yüzde 900 Zam Yapıldı […]

 2. Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Adapazarı’na yatırım yapacak! | İzmir Emlak Haberleri - 01 Aralık 2012

  […] Ziraat Bankası Lojmanlarına Yüzde 900 Zam Yapıldı […]

 3. Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Adapazarı’na yatırım yapacak! | İzmir Konut Haberleri - 01 Aralık 2012

  […] Ziraat Bankası Lojmanlarına Yüzde 900 Zam Yapıldı […]

 4. Türk Traktör ve Ziraat Makineleri Adapazarı’na yatırım yapacak! | Emlak Expres - 01 Aralık 2012

  […] Ziraat Bankası Lojmanlarına Yüzde 900 Zam Yapıldı […]

Bir Yorum Yazın