TMSF, elindeki en değerli şirketi satıyor

TMSF, elindeki en değerli şirketi satıyor

Şimdiye kadar el koyduğu bankalardan devraldığı birçok şirketi ihaleyle satan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), elinde kalan en değerli varlık olan Kütahya Manyezit İşletmeleri’ni (KÜMAŞ) satışa çıkardı.

Fon’un 320 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardığı KÜMAŞ, 2010’da Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında 384. sırada yer aldı. İşletmenin Genel Müdürü Hüseyin Gürcan, TMSF‘nin el koymasından sonra kârlılık oranının yüzde 25’i aştığını, yılda 108 milyon dolar ciroya ulaştıklarını söyledi. 20 Aralık’ta ihaleye çıkacak KÜMAŞ’ı alması beklenenler arasında eski sahibi Zeytinoğlu Grubu‘nun da adı geçiyor.

 

Zeytinoğlu Holding‘in bankası olan Esbank‘a 1999’da TMSF el koydu, 2004’te ise banka geri verildi. TMSF, alacaklarının tahsili çerçevesinde 2009 senesinde Zeytinoğlu Holding şirketlerinden KÜMAŞ‘ı devraldı. 2009’dan bu yana atadığı yönetimle faaliyetini sürdüren KÜMAŞ‘ı elinden çıkarma kararı alan TMSF, 20 Aralık’ta düzenlenecek ihalede 320 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkaracak.

 

KÜMAŞ‘ın Kütahya’daki fabrikasında düzenlenen toplantıda bilgi veren Hüseyin Gürcan, TMSF’nin işletmenin yönetimini devraldıktan sonra şirketin, 2008 yılına göre yüzde 36 büyüdüğünü söyledi. Gürcan, şirketin ürettiği ürünlerin demir-çelik, çimento, kireç, cam, refrakter ve demir dışı metaller sanayiindeki fırınlarda kullanıldığını anlatırken, demir çelik sanayiinin bu pazarda yüzde 70 ile en büyük paya sahip olduğunu, KÜMAŞ‘ın, ürünlerinin yüzde 50’sini 50’den fazla ülkeye ihraç ettiğini bildirdi.

 

Son yıllarda KÜMAŞ‘ın dünya pazarında cirosu 2 milyar doların üzerinde olan rakipleri ile rekabet edebilen bir dünya şirketi konumuna geldiğini ifade eden Gürcan, “2016 yılı sonuna kadar Avrupa’nın ilk 5, dünyanın ilk 10 şirketi arasına girmeyi hedefliyoruz. KÜMAŞ’ın 2011 yılı sonunda satış hasılatı 135 milyon dolara, ihracatı ise 65 milyon dolar değerine ulaşacak. Şirketin 2010 yılı cirosu 108 milyon dolar. KÜMAŞ hiçbir zaman zarar etmedi.” diye konuştu.

 

KÜMAŞ‘a talip olanlar arasında manyezit üretiminde dünyanın ilk 3 büyük şirketi de var. Manyezit üreticisi Rus Satka, KÜMAŞ’ı almak için çok istekliyken, müşterileri arasında yer alan Avusturyalı RHI ve Brezilyalı Magnesita firması da ihaleyle ilgileniyor.

Zaman

www.emlakyorumu.com

494 Toplam Görüntüleme 4 Bugünkü Görüntüleme

Benzer Konular

Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Yorum Yazın