Kira geliri evin değerinin yüzde 5′inden az olamıyor!

Kira geliri evin değerinin yüzde 5′inden az olamıyor!

Gelir Vergisi Kanunu’nun “Emsal Kira Bedeli” başlıklı 73. Maddesine göre, kiraya verilen gayrimenkuller için beyanı zorunlu en az kira “emsal kira bedeli”dir. Kiraya verilen gayrimenkullerin örneğin ev veya dükkanların, kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamıyor. Emsal kira bedeli ise, kiraya verilen gayrimenkulün emlak vergisi değerinin yüzde 5′idir.

Maliye ne diyor?

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı “Kira Geliri Elde Edenler İçin Beyanname Düzenleme Rehberi”nin beşinci sayfasında da;

• Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması.

• Kiraya verilen gayrimenkulün, kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması halinde, emsal kira bedeli uygulanacaktır şeklinde açıklaması yer alıyor.

 

Çocuk, anne-baba ve kardeşe bedelsiz kiralama mümkün

Konutların; anne ve babaya(kayınvalide ve kayınpeder hariç), çocuklara ve torunlara, kardeşlere bedelsiz olarak ya da düşük kira ile kiralanması mümkün. Ancak bunların her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilemiyor. Edilmesi halinde, bu konutlardan yalnızca biri hakkında emsal kira bedeli uygulanıyor.

 

Teyze, hala, kayınvalide, dayı ve amcaya dikkat

Gelir Vergisi Kanunu sadece anne, baba, çocuk, torun ve kardeşe bedelsiz veya düşük bedelle kiralamayı kabul ediyor. Gelir Vergisi Kanunu Madde 73, bunlara ve diğer akrabanıza evi bedelsiz veya düşük bedelle kiralamanızı kabul etmiyor. Kiralarsan, Emlak Vergisi değerinin yüzde 5′i kadar kira beyanı isterim diyor.

 

Aynı evde kayınvalideye evet aynı evde kız arkadaşa hayır

Kayınvalideniz sizinle aynı evde birlikte yaşıyorsa sorun yok. Kayınvalidenize, bedelsiz veya düşük kira ile ayrı bir ev tahsis ederseniz gelir vergisi ödeyeceksiniz. Aynı evde yaşıyorsanız sorun yok. Benzer durum, evinizde yaşayan diğer akrabalarınız için de söz konusu.

 

Kız arkadaşa hayır

Evinde kız arkadaşı ya da erkek arkadaşı ile birlikte yaşayanlara, sevimsiz bir haber. Kız arkadaşınızın veya erkek arkadaşınızın, evinde kira ödemeden oturmasını kanun kabul etmiyor. Emsal kira bedelini hesaplayıp, kira geliri beyan etmeleri isteniyor.

 

Kocanın ödediği kira karısının kira gelirinden iner mi?

Eşle birlikte oturulan konut için ödenen kira bedelinin evlilik birliğinden müşterek bir gider olması nedeniyle, eşlerden birinin konut geliri nedeniyle gerçek gider usulünde vereceği beyannamede, söz konusu giderlerin istisnaya isabet eden kısmı hariç olmak üzere, gelir vergisi matrahının tespitinde indirim konusu yapılması mümkündür. Kira geliri tahsil eden kadın, aile birliğinde müşterek bir gider olması nedeniyle, oturdukları ev için kocasının ödediği kirayı, kendi tahsil ettiği konut kirasından indirebilir.

 

Çocuk, eş ve anne-babaya bedelsiz işyeri olmuyor

Anne, baba, çocuk, torun veya kardeşe bedelsiz olarak konut kiralanması mümkün. Ancak bürü, dükkan, mağaza ve benzeri işyerinin, bedelsiz olarak kiralanması mümkün değil. Örneğin Neriman Teyze’nin 2 dairesi var. Birini kızına konut olarak tahsis etmiş. Diğer dairesine de oğlu “büro” olarak kullanıyor. Her ikisinden de kira almamaktadır. Bu durumda Neriman Teyze, kızı için kira geliri beyan etmeyecek. Oğlunun büro olarak kullandığı gayrimenkul için  “emsal kira bedeli” üzerinden yani emlak vergisi değerinin yüzde 5′i kadar kira geliri beyan edecek.

Kaynak : Hürriyet

www.emlakyorumu.com

68 Toplam Görüntüleme 2 Bugünkü Görüntüleme

Benzer Konular

Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Henüz Yorum Yapılmamış.

Bir Yorum Yazın