Ev sahibi kontrat dışı zam yaparsa kiracı dava açabilir mi?

Ev sahibi kontrat dışı zam yaparsa kiracı dava açabilir mi?

Ev sahibiniz kirayı kontratta yazan oran ve tarih dışında zam yapıyorsa ne yapmalısınız? Bilir kişiler bu konuda nasıl yardımcı olur? AVM ve sinema salonu kirayı artırabilir mi?

Kira kontratında yazan asıl olduğu için ve ortada bir sözleşme geçerli olduğu için, kontratta yazan kira oranından fazlasını mal sahibi isteyemez. Eğer taraflar bu konuda anlaşamıyorlarsa ancak kira döneminin bitimine 1 ay kala mal sahibi ihtarname çekerek kira tespit tavası açacığını beyan etmek zorundadır.  Bu ihtarnamenin de mutlaka bir gerekçeye dayalı olması gerekiyor.  Enflasyon yada semte değer katan bir yatırım yapılmışsa ev sahipleri (sinema salonu, AVM, hastane, yolların yeniden düzenlenmesi.. yeni yol trafiğinin açılması, metro yada metrobüs geçmesi.. vb..) değer artışı gerektiğini mahkemeye gerekçe gösterip ispat etmek zorundadırlar.

Kiracı kira tespit davası sonucuna itiraz edebilir mi?
Hali hazırda kira tespit davası varsa kiracı bu davaya  karşı bir dava açma gibi bir şansı yoktur. Dava açılsa dahi, hakim ve savcılar tarafından konusu ve içeriği aynı olduğu için birleştirilecektir. Bu davada da görev yapan bilir kişiler bir mülkün değerini tespit ederken, konumuna, yapılma malzemesine, belikli merkezlere yakınlığına, ana arterlere yakınlığına göre bir rapor verecektir. Bu rapor eğer yeterli gelmezse ve bu raporun yeterli olmadığını kiracı ispatlarsa kira artışı temyize ve yargıtaya kadar gidebilir. Yargıtaya intikal ettikten sonra, yargıtayın vereceği karar doğrultusunda dava düşebilir yada dosyayı  yeniden incelenmek, daha çok bilir kişinin daha detaylı incelemesi istemiyle mahkemeye sevk edebilir. Ağırlıklı olarak bilir kişilerin verdiği detaylı raporları yargıtayın da onaylandığı unutulmamalıdır.

Evren KOTOĞLU

www.emlakyorumu.com

 

 

 

786 Toplam Görüntüleme 2 Bugünkü Görüntüleme

Benzer Konular

Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , ,

Geri İzleme

  1. Kira sözleşmesinin süresi dolduğunda kiracı hemen çıkartılamaz! | Emlak Expres - 10 Ağustos 2012

    […] Ev sahibi kontrat dışı zam yaparsa kiracı dava açabilir mi? […]

  2. Kira sözleşmesinin süresi dolduğunda kiracı hemen çıkartılamaz! | İzmir Konut Haberleri - 10 Ağustos 2012

    […] Ev sahibi kontrat dışı zam yaparsa kiracı dava açabilir mi? […]

  3. Spor tesislerini yapmayan müteahhite açılan dava kazanılır mı? | Emlak Expres - 25 Eylül 2012

    […] Ev sahibi kontrat dışı zam yaparsa kiracı dava açabilir mi? […]

Bir Yorum Yazın