Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşa kentsel dönüşüm kapsamında kredi verecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında konutunu ya da işyerini kendisi yaptırmak isteyenlere verilecek krediyle ilgili detayları açıkladı

 

Bu kapsamda hazırlanan ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle anlaşmayla tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların maliklerinden ve malik olmasalar bile bu yapılarda kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak en az 1 yıldır ikamet ettiği veya bunlarda iş yeri bulunduğu tespit edilenlerden, konutunu ve iş yerini kendi imkânlarıyla yapmak veya edinmek isteyenlere Bakanlıkça özel hesaptan kredi verilebilecek.
         
Özel hesaptan kredi kullanmak isteyen hak sahipleri, bulundukları yerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvurabilecek. 
 
Yüzde 25 peşin verilecek
Konutunu veya iş yerini kendi imkânlarıyla yapmak isteyenlere açılan kredinin yüzde 25’i peşin, geri kalanı da 3 eşit taksitte inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak, özel hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılacak.
 
İş yeri ya da konutunu edinmek isteyenlere kredi kullandırılması halinde düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemlerini müteakip toplu olarak ödeme özel hesaptan hak sahibinin hesabına yatırılacak.
 
120 ay vade yapılacak
Kredinin geri ödeme süresi brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar konutlar için 120 ay; 101-150 metrekare konutlar için 84 ay; 150 metrekareden büyük konutlar için 60 ay olacak. Brüt inşaat alanı 50 metrekareye kadarki iş yerleri için 48 ay ve 50 metrekareden büyük iş yerleri için de 36 ay olarak tespit edildi. Geri ödeme taksitleri, ait olduğu her ayın ilk ve son iş günü arasında ödenecek. Ayın son iş gününden sonra yatırılan geçmiş aya ait taksitlere gecikilen günler için gecikme zammı uygulanacak. Geri ödeme, kredi sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren en geç 24 ay sonra başlayacak. 
 
Tespit ve yıkım kredisi de var 
Tespitler için özel hesaptan tespit kredisi verilebilecek. Kredi tutarının hak sahibinin hesabına aktarıldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde tespitin yaptırılması ve bakanlığa gönderilmesi zorunlu olacak. 
 
Riskli alanda yer alan veya riskli olduğu tespit edilen yapılar için bakanlıkça özel hesaptan yıkım kredisi verilebilecek. Kredi tutarının hak sahibinin hesabına aktarıldığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde yıkım işleminin yaptırılarak, enkazının kaldırılması ve bakanlığa bilgi verilmesi zorunlu olacak.
 
Krediler denetlenecek 
Bakanlık, kredilerin kullanma aşamalarında amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını denetleyebilecek. Kredi kullanılarak edinilen konutun yine aynı şartları haiz bir başkası tarafından devir veya satın alınması halinde kredi borcu devredilecek. 
Yönetmelik çerçevesinde kredi açılan konut ve iş yerleri için kredi geri ödemesi süresince kredi kullananlarca zorunlu deprem sigortası ve konut sigortası yaptırılması zorunlu olacak. Kredi kullanılacak konut ve iş yerleri inşaatlarının devamı süresince tüm riskleri içeren inşaat sigortası yaptırılacak.
 
Kredi kullananların sözleşmenin imzalanmasından itibaren geri ödeme süresi sonuna kadar hayat sigortası yaptırması da gerekecek.
 
Yavuz Karaman/Milliyet

emlak.kanald.com.tr – TumHaberler

346 Toplam Görüntüleme 2 Bugünkü Görüntüleme

Benzer Konular

Etiketler : , , , , , , , ,

Geri İzleme

  1. 120 milyon dolarlık kentsel dönüşüm kredisi geliyor | İzmir Emlak Haberleri - 14 Eylül 2012

    […] Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşa kentsel dönüşüm kapsamında kredi verecek! […]

  2. Emekliye, memura kentsel dönüşüm müjdesi | Emlak Expres - 14 Eylül 2012

    […] Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşa kentsel dönüşüm kapsamında kredi verecek! […]

Bir Yorum Yazın